Bistånd och Utvecklingsarbete

BFA-bistånd satsar på utvecklingsprojekt där hållbar utveckling, utbildning, integration och hälsa är några av ledorden.

Tack vare våra medlemmar kan vi verkligen i handling leva upp till dessa stora och stolta ord.

Tack alla bidragsgivare för ert stora engagemang! Vi kan förmedla de önskningar som funnits kring donationer till våra olika kontakter. Övriga medel har kommit till dem som mest behöver hjälp bland BFA:s kontakter. Vi har fått många tack som vi på detta sätt vill förmedla från våra olika kontakter.

Vi utökar  vårt samarbete i Annai Home, Tamil Nadu i södra Indien. Nu satsar vi på ensamstående mödrar för att stärka dem ekonomiskt och ge dem möjlighet att försörja sina barn. Läs om detta under rubriken Indien, här på biståndssidan.

På Sri Lanka har hus förstörts i översvämningar. BFA har kunnat hjälpa till med återuppbyggnad.

Om detta och annat kan du läsa under rubriken Sri Lanka.

I Uvira i Demokratiska Republiken Kongo har vi sedan länge kontakt med organisationen FEPAM som driver en skola där många av oss har fadderbarn. Vid den skolan vill vi bygga en matbespisning. I väntan på sponsorer till denna, (vi letar och tar gärna emot tips!) bjuder BFA de ca 500 skolbarnen på ett glas mjölk tre dagar i veckan. Läs mer under rubriken Kongo.

Du kan förstås också läsa mer i vårt senaste nummer av BFA-tidningen